GALERIE NA SHLEDANOU

kontakt:

smuteční síň, hřbitov Malšička, 387 01 Volyně
Mgr. Martin Roškaňuk
tel.: 778 888 761
e-mail: info@muzeum-volyne.cz
kultura-volyne.cz

GPS: 49.1613197N ,13.8788994E
Zobrazit na mapě

galerie |

Galerie Na shledanou sídlí v atypickém prostředí nedokončené smuteční síně na hřbitově Malsička ve Volyni. Stavba tohoto pietního místa začala v 80. letech 20. století v rámci akce Zet, po revoluci stavební aktivity na nějaký čas utichly. Síň byla z velké části dostavěna až v roce 1992. Ke smutečním účelům však nikdy nesloužila. Prázdná a nevyužitá zůstala do roku 2010, kdy zde vznikla galerie Na shledanou, která se zaměřila na současné umění s funerální tématikou. Kurátorem a autorem prvotní koncepce byl Jan Freiberg, za jehož působení vycházely i velkoformátové Noviny Na shledanou, které se věnovaly především funerální architektuře. Cílem Galerie Na shledanou bylo zpřístupnit veřejnosti nový pohled na soudobé umění, jakožto součást běžného života. Výstavy probíhaly formou rezidenčních pobytů, během nichž autoři vytvořili site-specific instalace na stěnách a v prostoru galerie. Před každým dalším uměleckým vstupem se galerie vrátila do původního stavu a tento koloběh měl být metaforou koloběhu života a smrti. Za kurátorského působení Jana Freiberga zde vystavoval mimo jiné Ondřej Maleček, Josef Bolf, Marie Blabolilová nebo Tomáš Vaněk.

V roce 2019 připravilo Město Volyně plán rekonstrukce smuteční síně a činnost galerie začala být ohrožena. Na nějaký čas zanikla a Jan Freiberg odešel pracovat do Galerie Františka Drtikola v Příbrami. V současné době spravuje galerii Na shledanou příspěvková organizace města Volyňská kultura pod vedením Martina Roškaňuka, jehož snahou je uchovat koncepci galerie až do doby uvažované plánované rekonstrukce objektu.

 

V návaznosti na úpravu zákona o osobních (GDPR) se veškeré informacemi o subjektech vkládají do databáze na základě souhlasu daného subjektu a to zcela dobrovolně. Tyto informace jsou veřejně dostupné.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.