ATELIÉR PIMPINELLA

kontakt:

Klášterní dvůr 97, 381 01 Český Krumlov
MgA. Lucie Lukášková
tel.: 603 442 078
e-mail: luciekohoutova@email.cz
www.sympoziumvinutychperel.cz

GPS: 48.8133250N ,14.3180278E
Zobrazit na mapě

ateliér | autorské šperky z vinutého skla | originální vinuté perle | možnost vyzkoušení techniky vinutí u sklářského kahanu |

Skleněné korálky patří mezi nejstarší předměty vyráběné ze skla. První exempláře jsou archeologickými nálezy doloženy již ve starověkém Egyptě, na našem území pak ve starší době bronzové. Kolem roku 1 000 našeho letopočtu založily na jejich výrobě svůj obchod italské Benátky a sousední ostrov Murano. Korálky vznikaly nejprve metodou vinutí nebo metodou foukání. Na konci 15. století byla zahájena výroba korálků dělením skleněných trubiček a v 16. století poptávka po benátských korálcích rychle rostla. A protože má sklářské řemeslo v Čechách tradici již od 12. století, přesunuli Benátčané výrobu korálků ze skleněných trubiček do Čech. Vyrobené kusy pak odváželi zpět do Benátek a prodávali. V polovině 18. století již čeští skláři vyráběli více korálků, než produkovaly sklárny v Benátkách a Muranu. Tradice jejich výroby se v Čechách uchovala do současnosti. Rozšířila se o výrobu bižuterních komponentů a návlekového materiálu.

Dodnes se vinuté perly vyrábějí stejnou technologií jako kdysi. Vznikají navíjením (odtud je odvozen jejich název) roztavené skleněné hmoty na kovovou tyčku nazývanou mandrela. Za jednou takovou šikovnou sklářkou, která tyto drobné skleněné plastiky vyrábí, se při Dnech otevřených ateliérů můžete vypravit do Českého Krumlova. V tamních Klášterech má svůj ateliér nazvaný Pimpinella výtvarnice Lucie Lukášková. Vznikají zde převážně vinutky a z nich pak často ještě mnohem náročnější a sofistikované šperky. Výjimkou není ani individuální a zakázková výroba šperků a dalších skleněných výrobků. Od roku 2016 organizuje Lucie Lukášková Sympozium vinutých perel, kde se setkávají všichni ti, kteří tyto malé skleněné plastiky obdivují.

 

V návaznosti na úpravu zákona o osobních (GDPR) se veškeré informacemi o subjektech vkládají do databáze na základě souhlasu daného subjektu a to zcela dobrovolně. Tyto informace jsou veřejně dostupné.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.