TISKÁRNA A GALERIJNÍ SÍŇ KARMÁŠEK

kontakt:

K. Weise 2619, 370 04 České Budějovice

www.karmasek.cz

GPS: 48.9833639N ,14.4753331E
Zobrazit na mapě

galerie | tiskárna | v pátek 13. října od 18:00 slavnostní zahájení DOA2022 a vernisáž výstavy ProTKÁNÍ | DesignMarket |

v pátek od 18:00 slavnostní zahájení DOA2023 a vernisáž výstavy ProTKÁNÍ

v neděli 15. října 2023 DesignMarket (v případě nepřízně počasí se DesignMarket nekoná.)

Výstava je otevřena od 14. října do 26. listopadu 2023

Tiskárna vznikla v roce 1927 ve Dvoře Králové nad Labem a ve svém názvu nesla jména zakladatelů – Ježek a Karmášek. Pod názvem Litografie a kamenotiskárna Ježek a Karmášek fungovala až do roku 1948, kdy byla znárodněna a převedena do národního podniku grafické tiskárny. Syn zakladatele Jaroslav Karmášek a později i jeho vnuk Jaroslav ml. pracovali v polygrafii a věnovali se předtiskové přípravě. Vnuk Jaroslav se v polovině 80. let přestěhoval do Českých Budějovic, kde začal pracovat v dnes již v zaniklých Jihočeských tiskárnách. Po roce 1989 začal podnikat, založil vlastní firmu zaměřenou na předtiskovou přípravu a navázal tak na rodinnou tradici. Provoz se následně rozšířil o výrobní část – tiskárnu a knihárnu, ještě později se, v reakci na technologický vývoj, původně čistě polygrafická provozovna přetransformovala v reklamní agenturu. Stále klade důraz na řemeslnou tradici, která jí je vlastní a ze které čerpá i dnes.

Po deseti letech existence budovy tiskárny, kterou navrhl český architekt Ivan Kroupa (realizace 2001), nechal Jaroslav Karmášek rozšířit původní stavbu o další část s galerií. Ta tvoří kulturní a společenskou nadstavbu tiskárny a z urbanistického hlediska dotváří dříve rozdrobenou uliční frontu začleněním bývalé trafostanice. Tím z tiskárny vznikl ucelený komplex s vnitřním dvorem. Nově dostavěná budova v sobě zahrnuje výstavní prostor v prvním patře a zázemí s barem v přízemí. Stavba je propojena s tiskárnou průchozím objektem, jehož vnější plášť tvoří netradičně použité ocelové pláty štětovnic doplněné pororoštem a velkou vrtulí směřující do dvora. Perforovaný materiál navíc umožňuje průhledy do ulice, vnitřního dvoru i oblohu. Výrazná budova tiskárny obložená šedým heraklitem tak tvoří jedinečný příklad vizuálně silné a koncepčně jednotné současné architektury v Českých Budějovicích.

 

V návaznosti na úpravu zákona o osobních (GDPR) se veškeré informacemi o subjektech vkládají do databáze na základě souhlasu daného subjektu a to zcela dobrovolně. Tyto informace jsou veřejně dostupné.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.