BÍLKŮV DŮM V CHÝNOVĚ

kontakt:

Údolní 133, 391 555 Chýnov
tel.: 776 592 901
e-mail: pr@ghmp.cz
www.ghmp.cz

GPS: 49.4039933N ,14.8066197E
Zobrazit na mapě

ateliér | expozice Františka Bílka | architektura |

František Bílek (6. listopadu 1872, Chýnov ‒ 13. října 1941, tamtéž) byl jednou z nejvýraznějších osobností českého secesního symbolismu. Zobrazoval převážně náboženská témata, která doplňoval mystickými texty. Věnoval se nejen sochařství, řezbářství a keramice, ale také grafice, kreslení, ilustrování, užitému umění a navrhoval knižní vazby. V neposlední řadě byl také i dobrý architekt. Chýnovský dům, který František Bílek využíval převážně jako ateliér, si nechal postavit podle svého návrhu v roce 1898 na zahradě statku svých rodičů. Často se zde scházel s významnými osobnostmi své doby, mimo jiné s Otokarem Březinou, Zdenkou Braunerovou, Karlem Dostálem-Lutinovem nebo Sigismundem Bouškou. Na sklonku života v roce 1939 se František Bílek přestěhoval z Prahy do Chýnova natrvalo. Po Bílkově smrti však dům dlouho chátral. V roce 1990 ho vnučka Františka Bílka prodala Galerii hlavního města Prahy. O čtyři roky později byl objekt renovován architektem Rudolfem Kristianem. Dnes slouží jako místo pro muzeální expozici děl Františka Bílka a nachází se zde jeho památník. Stejně jako Bílkova pražská vila je i chýnovský ateliér zasazen volně do přírody. Jedná se o patrovou stavbu s obdélným půdorysem, kde na jižní straně v přízemí a v patře nalezneme obytnou část, v severní části budovy pak rozlehlý sochařský ateliér s úzkým ochozem na úrovni prvního patra. Celý objekt byl vystavěn z neomítaných režných cihel a dřeva. Fasáda je pokryta nápisy, znaky a figurálními reliéfy doplněnými mystickými texty (největší reliéf nalezneme na jižním průčelí stavby).

V Chýnově je možné navštívit také místní hřbitov, kde je František Bílek pochován u své monumentální sochy Modlitba nad hroby, vytvořené v roce 1905. Kromě této plastiky zde naleznete ještě mnoho dalších náhrobků, realizovaných Františkem Bílkem v letech 1902‒1918.

 

V návaznosti na úpravu zákona o osobních (GDPR) se veškeré informacemi o subjektech vkládají do databáze na základě souhlasu daného subjektu a to zcela dobrovolně. Tyto informace jsou veřejně dostupné.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.