SPOLEK SBĚRATELŮ A PŘÁTEL EX LIBRIS a MIROSLAV PETŘÍK

kontakt:

Tyršova 26, 375 01 Týna nad Vltavou
tel.: 602 154 055
e-mail: petrikjudo@seznam.cz

GPS: 49.2252906N ,14.4210464E
Zobrazit na mapě

ukázka grafiky a sbírky ex libris | tvorba klasické grafiky (lept, akvatinta, linoryt) | BOOK: ex libris

Latinské označení „ex libris“ můžeme doslova přeložit slovním spojením „z knih“. Označují se jím výtvarně zpracované knižní značky, které nám říkají, komu kniha patří. Jedná se o malý artefakt obsahující název ex libris, jméno majitele, erb nebo monogram či jiný výtvarný motiv vztahující se k majiteli knihy. Ex libris vzniklo v Evropě už v čase raného středověku. Rukopisné kodexy, které tehdy patřily mezi velmi cenné zboží, vlastnili pouze jednotlivci (šlechta nebo duchovenstvo) a z toho důvodu začaly být označovány jménem majitele. Mezi slavné tvůrce ex libris z období renesance patřil například Albrecht Dürer, Lukas Cranach nebo Bartel Beham. Moderní české ex libris začíná rokem 1868, kdy Josef Mánes vytvořil knižní značku pro rytíře Vojtěcha Lannu. Dalšími autory ex libris byli např. Alfons Mucha, Max Švabinský, Vojtěch Preissig nebo Mikoláš Aleš. V roce 1897 vychází v Moderním revue první článek o sběratelství ex libris od S. K. Neumanna, který vyvolal velký zájem o tuto knižní značku a sběratelství vůbec. Už v roce 1926 uvádí Bedřich Beneš z Buchlovan na pět tisíc původních českých ex libris, které se staly i sběratelskou záležitostí. V roce 1918 vznikl Československý spolek sběratelů a přátel ex libris, který se dodnes významně podílí na jeho propagaci a sběratelství. V současné době má Spolek sběratelů a přátel ex libris (SSPE) přes 400 členů včetně 40 zahraničních a je součástí mezinárodní federace FISAE (Féderation internationále des Sociétes d’Amateurs d’Exlibris). Členové spolku pravidelně pořádají sběratelské sjezdy, besedy, přednášky a výstavy. Ke stému výročí založení uspořádali v roce 2018 Světový kongres ex libris s mezinárodní soutěží, kterého se zúčastnilo 694 umělců ze 49 zemí. SSPE vydává soupisy a odborné publikace věnované ex libris, ročně Sborník ex libris a čtvrtletně časopis Knižní značka. Na tradici tvorby ex libris navázali i výtvarní umělci jako např. E. Hašková, M. Houra, J. Liesler, J. Pileček, K. Beneš, V. Suchánek, E. Ranný a mnoho dalších. Ex libris jsou tištěná jak tradičními grafickými technikami, jako je linoryt, dřevoryt, lept, litografie apod., tak i počítačovou technikou. Zcela výjimečně nalezneme ex libris, která byla vytvořena jinými technikami, a to pouze v jednom exempláři.

O aktivitách spolku SSPE se můžete dozvědět na internetových stránkách www.sspe.cz nebo daleko více od předsedy spolku Miroslava Petříka, který má v DDM Týn nad Vltavou svůj ateliér, ve kterém i on sám ex libris technikou akvatinty vytváří.

 

V návaznosti na úpravu zákona o osobních (GDPR) se veškeré informacemi o subjektech vkládají do databáze na základě souhlasu daného subjektu a to zcela dobrovolně. Tyto informace jsou veřejně dostupné.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.