RABENŠTEJNSKÁ 2020 – UMĚNÍ VE MĚSTĚ

kontakt:

Panská 4, 370 01 České Budějovice
Radka Doležalová
tel.: 606 734 017
e-mail: info@umenivemeste.cz
www.rabenstejnska.cz
Facebook / Instagram

GPS: 48.9776936N ,14.4718592E
Zobrazit na mapě

galerie & kreativní centrum & art design shop & výstava: Paulína Skavová a Pavel Klíma & keramický ateliér – točení na kruhu a keramika z formy, malování keramiky & ateliér 3D tisku – ukázka co vše 3D tisk dokáže, propojení 3D tisku s uměním a řemeslem & prezentace řemeslníků a designerů v rámci Design Shopu

Rabenštejnské věži se někdy říká také Havraní věž, ale ne proto, že v jejím okolí hnízdí hejno havranů polních. Pojmenována byla zřejmě podle Wolfganga Rabensteina, mnicha z dominikánského kláštera. Není známo, zda byl jejím majitelem, obyvatelem nebo donátorem při stavbě. Rabenštejnská věž je jednou ze dvou dochovaných hradebních věží ze 14. století a najdete ji na rozcestí českobudějovických ulic Panská a Mlýnská v historickém jádru města. Je to necelých 17 metrů vysoká, čtyřpatrová stavba s obdélníkovým půdorysem. Původně plnila obrannou funkci. V roce 1551 prošla pozdně gotickou rekonstrukcí a po roce 1620 renesančními úpravami. Na počátku 19. století pak sloužila jako městské vězení. Později byla přestavěna na byty. Ještě před nedávnem byla ve věži umístěna expozice brnění a historických zbraní a v přízemí obchod. V současné době má věž od města v pronájmu spolek Umění ve městě, který zde realizuje své aktivity pod značkou Rabenštejnská 2020.

V přízemí věže naleznete galerii R2020, která se zaměřuje na současné umění. V podzimním termínu DOA2022 zde bude probíhat výstava soch Jaroslava Koléška, vedoucího Ateliéru sochařství na Fakultě umění Ostravské univerzity. Součástí tohoto nového kulturně-kreativního centra je také designový obchod, kde je prezentována především tvorba českých výtvarníků, designérů a řemeslníků. Rabenštejnská 2020 nabízí také individuální tvůrčí ateliéry pro veřejnost, a to výtvarný a grafický ateliér, keramický ateliér nebo ateliér 3D tisku. Rabenštejnská 2020 je rovněž prostorem pro koncerty, divadla nebo diskuze s umělci. Nově rozšířilo toto kulturní a kreativní centrum své aktivity o tvůrčí rezidentní pobyty pro umělce z České republiky i ze zahraničí. Spolek je známý již několik let také tím, že každoročně pořádá sochařský festival Umění ve městě. Koná se kontinuálně již od roku 2008, původně pouze v Českých Budějovicích, ale následně se festival rozšířil do dalších měst a obcí v Jihočeském kraji. U zrodu tohoto festivalu stál sochař Michal Trpák, který je zakladatelem spolku. Letošní patnáctileté jubileum festivalu Umění ve městě dostalo nový přívlastek „v krajině“ a rozšířilo tak umělecké instalace do volné šumavské krajiny.

 

V návaznosti na úpravu zákona o osobních (GDPR) se veškeré informacemi o subjektech vkládají do databáze na základě souhlasu daného subjektu a to zcela dobrovolně. Tyto informace jsou veřejně dostupné.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.