NELLA LARIKOVA

v sobotu od 10:00 do 14:00

kontakt:

Náměstí Přemysla Otakara II. 123/36, 370 01 České Budějovice
Mgr. Nella Larikova
tel.: 776 639 148
e-mail: nella.larikova@gmail.com
www.nella-larikova.com

GPS: 48.9736536N ,14.4738928E
Zobrazit na mapě

ateliér a galerie Nella gallery | intarzie | obrázky z dýhy | výtvarné kurzy pro děti a dospělé |

Nella Larikova se umění marketerie věnuje už víc jak 32 let. Marketerie je technika, která se velmi podobá intarzii. K sestavení této dřevěné mozaiky se používají různobarevné dřevěné dýhy, které se, stejně jako ve 14. století, i dnes získávají řezáním dřeva mechanickými pilkami. Dýhy pocházejí z více jak sta druhů stromů včetně citronovníků, hrušně, jabloně, javoru nebo ořechu. Různobarevné vzory jednotlivých dřev totiž umožňují ztvárnit složité kompozice s přidáním světla a stínu nebo také malé detaily obrazu. Největší rozkvět této zdobné techniky nastal v období baroka ve Francii, kdy ebenista Ludvíka XIV. André Charles Boulle vyráběl nábytek a různé diplomatické a svatební dary pro panovníkovy potřeby. Pomocí technik intarzie i marketerie se později zdobilo obložení stěn a stropů, podlahy, nábytek nebo předměty denní potřeby (kazety, dózy, mísy nebo kabinety). Samotný proces sestavení mozaiky je velmi náročný a vyžaduje velkou míru pečlivosti a výdrže.

Nella Larikova pochází z Ruska, ale žila a studovala na Ukrajině ve městě Charkov, kde absolvovala dvě vysoké školy — Vysokou školu humanitních věd a Vysokou školu aplikovaného umění, kde se o techniku marketerie začala intenzivněji zajímat pod vedením akademického malíře Wladislawa Safronowa. Zpočátku si vybírala pouze náměty jednoduché na zpracování, později se marketerii začala věnovat naplno a naučila se vytvářet velmi složité kompozice a restaurovat historický nábytek. O její práce projevují zájem soukromí sběratelé z Ukrajiny, Ruska, Pobaltí, Německa, Izraele nebo Čech, kam se přestěhovala. Nella Larikova žije od roku 2004 v Českých Budějovicích, kde má společně s manželem ateliér, v němž se oba věnují restaurování historického nábytku. V centru Českých Budějovic provozuje také prodejní galerii, ve které mimo jiné realizuje výtvarné kurzy s tematikou marketerie pro veřejnost.

 

V návaznosti na úpravu zákona o osobních (GDPR) se veškeré informacemi o subjektech vkládají do databáze na základě souhlasu daného subjektu a to zcela dobrovolně. Tyto informace jsou veřejně dostupné.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.