MUZEUM A OBRAZÁRNA ŠPEJCHAR ŽELEČ

kontakt:

budova bývalého špejcharu, 391 14 Želeč
Pavel Šmidrkal
tel.: 723 476 134
e-mail: pavka2@seznam.cz
www.spejcharzelec.cz

GPS: 49.3211539N ,14.6501192E
Zobrazit na mapě

muzeum | „živobytí na venkově za minulých časů“ | galerie | výstava: Současní tvůrci drobné grafiky | Spolek přátel a sběratelů ex libris |

Objekt bývalého špejcharu, který byl postaven kolem roku 1802, přestal na přelomu tisíciletí sloužit svému původnímu účelu a postupně byl novým majitelem Ing. Martinem Novákem přeměněn na muzeum a galerii. V přízemí špejcharu vzniklo muzeum zemědělské techniky, kde si můžete prohlédnout více jak stovku starých zemědělských strojů, nářadí, pomocníků a kuriozit.

V druhém patře naleznete pak galerii, jejíž součástí je stálá expozice nazvaná „Podobizna, předsíň duše“, která zachycuje vývoj portrétní malby za posledních cca 150 let. Expozici tvoří celkem 85 podobizen od převážně českých autorů. Výjimečné jsou podobizny krásných žen, spjatých s jejich tvůrci (např. Aloisem Bílkem či Karlem Molnárem). Pozornost návštěvníků vzbudí i známé tváře jako spisovatel Karel Čapek nebo herec Martin Růžek.

Prostor druhého patra je také určen temporárním výstavám.

V termínu DOA2019 je možné shlédnout výstavu "Současní čeští tvůrci drobné grafiky", kde bude zastoupena především mladší generace autorů, jako je Petr Ptáček, Jan Melena, Karel Musil, Jan Černoš, Pavel Kubíček a další. Představeny budou méně náročné grafické techniky a postupy. DOA proběhnou ve spolupráci se Spolkem sběratelů a přátel exlibris a bude možné si na místě zakoupit nejen grafiky, ale také zajímavé katalogy.