GALERIE BUDDHISTICKÉHO UMĚNÍ

GALERIE BUDDHISTICKÉHO UMĚNÍ

kontakt:

Na Kopečku 319 (Vodárenská věž), 379 01 Třeboň
Mgr. Michaela Kajerová
tel.: 607 099 220
e-mail: michaela.kajerova@mesto-trebon.cz
www.itrebon.cz/galerie-buddhist-umeni_283.html

GPS: 49.0121344N ,14.7867536E
Zobrazit na mapě

galerie | buddhistické umění | architektura | vodárenská věž |

Na východním okraji Třeboně stojí od roku 1909 jedna z výrazných dominant tohoto města – 32 metrů vysoká vodárenská věž. Architektonické řešení této industriální památky navrhl významný český architekt Jan Kotěra (1871—1923) ve stylu geometrické moderny. Věž zásobovala město pitnou vodou až do roku 1966. Poté byla vyřazena z provozu, uzavřena a později prohlášena nemovitou kulturní památkou.

Od roku 2012 je ve věži nainstalována stálá expozice tradičního buddhisticko-lámaistického (vadžrájánového) obrazového umění Mongolska, Tibetu a Číny. O rekonstrukci vodárenské věže a vznik této unikátní expozice se zasloužil třeboňský rodák Milan Klečka. Sbírku přibližně 140 artefaktů vytvořil za pomoci největšího mongolského kláštera Gandančenling v Ulánbátaru (jediného kláštera v Mongolsku fungujícího v období komunistického režimu).

Od roku 2017 je část sbírky majetkem Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. „Vodárenskou věž a galerii nyní provozuje Město Třeboň. Na doprovodných programech úzce spolupracujeme s Asijským centrem Třeboň a Náprstkovým muzeem. U věže je celoročně přístupný meditační park ‚Zahrada soucitu‘ s pietním památníkem věnovaným obětem 2. světové války a sochou ženského bódhisattvy uzdravení a soucitu Kuan-jin. V sousedící budově naleznete Asijské kulturní centrum Třeboň,“ popisuje Michaela Kajerová z Turistického informačního centra Třeboň, které organizuje prohlídky galerie ve věži.

 

V návaznosti na úpravu zákona o osobních (GDPR) se veškeré informacemi o subjektech vkládají do databáze na základě souhlasu daného subjektu a to zcela dobrovolně. Tyto informace jsou veřejně dostupné.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.