GALERIE 2+1

GALERIE 2+1

kontakt:

U Nádraží 602, 391 65 Bechyně
Mgr. Štěpán Ondřich
tel.: 606 911 007
e-mail: reditel@kulturnidum.cz
www.facebook.com/Galerie-21-467724193290640

GPS: 49.3004472N ,14.476084000000014E
Zobrazit na mapě

galerie | výtvarné umění | výstava: Life of vase |

Když vidíme napsáno 2+1, vybaví se nám elementární matematická úloha pro prvňáčky nebo vžité označení bytové jednotky. V tomto případě se však jedná o jméno experimentální galerie, kterou naleznete v Bechyni. Číslice v názvu galerie reprezentují její myšlenkový koncept a důvod jejího vzniku. 2 to jsou dvě umělecké osobnosti, které v počátečních fázích svého životního směřování měly s Bechyní důležité osobní spojení. Byla pro ně místem jejich vzdělávání, nebo místem trvalého či přechodného bydliště. A nyní, po různě dlouhé době, mají příležitost a důvod návratu zpět s prezentací své tvorby formou výstavy. A číslice 1? To je jejich host, umělecká osobnost, kterou pozvaly a přivedly s sebou. Tato rovnice se nakonec stala velmi živou a proměnnou. Co dalšího tento koncept přináší vedle již výše zmíněného „návratu na místo činu“ a rozšíření povědomí o uměleckém podhoubí města Bechyně? To zjistíte při návštěvě galerie od kurátora a ředitele Štěpána Ondřicha.

LIFE OF VASE_Roman Šedina & friends

Nejprve uspořádala LAUFEN PRAGUE GALLERY výstavu designéru Romanu Šedinovi a jeho několika kreativcům patřící k současné nastupující generaci. To byl začátek projektu (výstavního cyklu), který nadchl nejen samotné umělce, ilustrátory, designéry, fotografy, teoretiky, ale také odbornou i laickou veřejnost. Název výstavy – LIFE OF VASE – reflektuje několik koncepčních témat vázy at’ už jako dekorativní nádoby, sochařské dílo nebo nádoby na uchovávání. Zkoumá, proč jsou lidé obklopeni keramickou vázou a jaká vášeň se možná za tím skrývá. V expozici se nesetkáváme tak úplně s konkrétní vázou. Je zde pojímána křehce někdy téměř neviditelná nebo naopak přiznává deformaci. V podstatě jde o vjemy, které designéři přetvářejí svým originálním rukopisem. Stávají se tak novodobými dekoratéry media keramiky a porcelánu. Celou výstavu doprovází texty významných osobností jako plnohodnotné umělecké dílo.

Na tomto výstavním cyklu se podílí LAUFEN Prague Gallery, galerie KŘEHKÝ, Uměleckoprůmyslové muzeum, Česká centra.

Vystavující: Eva Eisler, Denisa Nová, Alžběta Jungrová, Jan Kaláb, Cokerel (Lenka Kohoutová), Vilém Balej, Markéta Kratochvílová, Michal Bačák, (Bet Orten), Tomski & Polanski, Jan Činčera, Okolo (Jan Kloss a Matěj Činčera), Zuzana Veselá, Jana Zielinski, Filip Suchomel, Superior Objects (Vojtěch Říha, Matěj Polách), Petr Demek, Qubus (Jakub Berdych), Milimu (Milina Havrlantová), David Hanvald, (František Štorm), Jan Mahr, Roman Šedina.

koncept Roman Šedina

kurátor Filip Suchomel

záštita Helena Koenigsmarková

typografie & grafika Vojtěch Říha