GALERIE 140

kontakt:

Koželužská 140, 390 01 Tábor
tel.: 381 252 232
e-mail: galerie@mutabor.cz
www.galerietabor.czInstagram

GPS: 49.4132292N ,14.6582411E
Zobrazit na mapě

galerie & fotografie města a krajiny Rudi Balaška & sochy a reliéfy umělecké řezbářky Dany Nachlingerové

v sobotu v 10:30 a ve 14:00 přednáška o řezbářství s Danou Nachlingerovou. V mezičase bude Dana Nachlingerová návštěvníkům odpovídat na dotazy, podle zájmu bude možnost i komentované prohlídky výstavy.

Dana Nachlingerová pochází z tradiční řezbářské rodiny. Už její prapradědeček Josef Jungbauer (1888–1969) provozoval řezbářskou dílnu na pošumavské samotě nedaleko Nebahov na Prachaticku. Řezbářství se ale vyučil na pražském Žižkově. Řemeslo se doma předávalo po generace. Stejnou školu později navštěvovali i jeho vnuk Jan (1930–2023), pravnuk Jiří (*1958) a oba prapravnuci. Z této rodiny pocházel i akademický sochař Vítězslav Jungbauer (1919–2003), který se také nejprve vyučil u svého otce Josefa Jungbauera. Od roku 1940 studoval na Umělecko-průmyslové škole v Praze a ve studiu pokračoval na VŠUP v Praze u profesorů Karla Dvořáka a Josefa Wagnera, kde absolvoval v roce 1948. Po absolvování vysoké školy působil v Praze. Řezbářská dílna v Nebahovech v současné době funguje pod vedením Jiřího Nachlingera (pravnuka Josefa Jungbauera). Na rodinnou tradici plynule navazují i další: Dana Nachlingerová a její bratranci Jiří a Miroslav a sestřenice Jana. Jiří se věnuje loutkám (s otcem např. realizoval velkou sérii loutek inspirovanou tvorbou Matyáše Bernarda Brauna v Kuksu), dřevěným stavebnicím, dřevěným interiérovým systémům a scénografii. Miroslav založil společně se svou manželkou studio Revír, zaměřené na design nábytku, interiérů a na drobnou architekturu. S Janou, kterou zaujala malba, ilustrace a dřevěné hračky pro děti, se můžete pravidelně už několik let potkat na našem DesignMarketu pod značkou Jou Jou. Dana Nachlingerová se nejprve také vyučila u svého dědečka Jana Nachlingera. Rodinná tradice ji, stejně jako všechny příbuzné, ovlivnila natolik, že vystudovala i Střední odbornou školu umělecko-řemeslnou v Praze, obor umělecký řezbář, kterou úspěšně zakončila v roce 1998. Nejvíce se zabývá výrobou betlémů na zakázku. Vyřezává také kříže, madony, drobné motivy se svatými. Mezi časté zakázky patří také terče-štítky pro myslivecké trofeje. Věnuje se ale i volné tvorbě. Nejraději pracuje s lipovým dřevem. Svou první sadu třiceti dlát, kterou používá dodnes, dostala od svého dědy. U velkých a objemnějších věcí získává základní tvar pomocí motorové pily. Jejími největšími zakázkami byla práce na prachatickém betlému v životní velikosti, na sochách v nadživotní velikosti pro betlém v Klokotech a na betlému pro obec Dražíč. V letošním roce se zúčastnila řezbářského sympozia, kde společně s Janem Ambrožem a Hanou Kaplanovou vytvořili betlém pro město Stříbro. Práce Dany Nachlingerové jsou oblíbené i v Rakousku, Německu, Itálii nebo USA, Kanadě a Japonsku

 

V návaznosti na úpravu zákona o osobních (GDPR) se veškeré informacemi o subjektech vkládají do databáze na základě souhlasu daného subjektu a to zcela dobrovolně. Tyto informace jsou veřejně dostupné.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.