Dům U Beránka

Dům U Beránka

kontakt:

Krajinská 225/35, 370 01 České Budějovice
David Veis
tel.: 602 324 502

GPS: 48.9773283N ,14.4737275E
Zobrazit na mapě

lektor: Adam Rolex

Kyanotypie (modrotisk) je technologicky nenáročná fotografická technika pro tvorbu monochromatických kontaktních kopií, jejíž kořeny sahají již do první půle devatenáctého století. Modrotisk lze nanést na mnoho různých materiálů, nejtypičtěji na papír a bílé přírodní látky ale také například na sklo, zrcadla, dřevo nebo leštěný kámen. Expozice probíhá za pomoci UV záření a lze ji tedy provádět přímo slunečním světlem.

→ Tento workshop je pro úplné začátečníky ale klidně i pro ty, co již techniku znají a chtějí si ji lépe osvojit a tvořit. Na začátku si řekneme něco o historii a technických aspektech modrotisku, velmi rychle ale přejdeme k praxi a projdeme si celý proces od začátku do konce. Dozvíte se, kde potřebné chemikálie sehnat a jak je správně namíchat a skladovat. Ukážeme si, jak výslednou směs nanést na podkladový materiál, na který si poté připravíte svou kompozici, a jak vše správně exponovat. Nakonec spolu materiály vypereme, ustálíme a usušíme.

→ Úvod a zaučení zabere přibližně dvě hodiny a následovat budou čtyři hodiny volné tvorby. Celý workshop tedy zabere zhruba šest hodin a všechna vaše díla si budete moci ještě tentýž den odnést domů. Jediným předpokladem pro účast na tomto workshopu je chuť učit se nové věci. Nejsou potřeba žádné znalosti z oblasti výtvarné či fotografické.

→ Co si vzít s sebou? Především pracovní oděv či zástěru/plášť, dále materiál, který budete chtít používat na své kompozice (ideálním a tradičním materiálem jsou především přírodniny jako různé květy, listy, traviny, byliny, drobné větvičky, ptačí pírka a další). Dále si můžete přinést své oblíbené drobné předměty, nůžky, provázky, papíry, různé průsvitné a poloprůsvitné materiály, cokoli vás napadne. Myslete však na to, že budeme pracovat s formátem papíru A4. Je možné si přinést i své vlastní papíry či textil (v případě, že byste si chtěli třeba vylepšit své oblíbené tričko nebo použít nějaký ručně vyráběný papír). Papír však nesmí být chemicky bělený, výsledný obraz by byl bledý. V případě vlastního papíru prosíme o dodržení formátu A4.

→ Na místě bude k dispozici varná konvice, čaj a káva a malé občerstvení.

 

V návaznosti na úpravu zákona o osobních (GDPR) se veškeré informacemi o subjektech vkládají do databáze na základě souhlasu daného subjektu a to zcela dobrovolně. Tyto informace jsou veřejně dostupné.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.