DIVADLO OSKARA NEDBALA TÁBOR

DIVADLO OSKARA NEDBALA TÁBOR

kontakt:

Divadelní 218, 390 01 Tábor
Patrik Kučera
tel.: 601 128 910
e-mail: info@divadlotabor.cz
www.divadlotabor.cz

GPS: 49.4130967N ,14.6617806E
Zobrazit na mapě

divadlo a galerie & Galerie DON & Meziprostor & Foyer & Evárium & výstava prací vytvořených dětmi během páteční dílny v ateliéru divadla pod vedením výtvarnice Evy Volfové & od 14.30 Nádherné úterý / Mrázková, Bílková poetická pohádka na motivy knihy Daisy Mrázkové & dernisáž výstavy DAISY MRÁZKOVÁ (výstava u příležitosti 100 let od narození české výtvarnice a autorky dětských knížek) & DON galerie: Ian Mikyska a Prokop Jelínek / videoart & foyer: Tomáš Medek / závěsný objekt & foyer: Tereza Koczó / koláže & DON klub

Divadlo, které nese jméno táborského rodáka, proslulého skladatele a výjimečného violisty Oskara Nedbala, tvoří nepřehlédnutelnou dominantu centra města. Je originálním komplexem původní neorenesanční divadelní budovy z roku 1887 a nápadité novodobé přestavby sousedního empírového domu. Dvě velkorysá hlediště, která jsou v jedinečném architektonickém řešení propojena společným jevištěm, otevírají prostor pro komorní i velkolepé kulturní zážitky. Kořeny DON Tábor lze hledat v období národního obrození. Bohatý ochotnický život a nezvykle štědrá městská rada iniciovaly v sedmdesátých letech 19. století výstavbu zcela nové a patřičně honosné budovy divadla. Její autor, architekt František Buldra, byl mimo jiné členem komise pro obnovu požárem zničeného Národního divadla, k němuž odkazuje nápis „Tábor sobě!“ nad jevištním portálem. V šedesátých letech minulého století došlo k velkolepé přestavbě, pod kterou jsou autorsky podepsáni Václav Drozda a Irma Antonovičová. K historické budově divadla se připojil vedle stojící původně obytný empírový dům – odvážnou rekonstrukcí se rozšířilo divácké zázemí a především vznikl zcela nový divadelní sál s velkorysou kapacitou. V říjnu 1965 byla nová budova divadla slavnostně otevřena představením Národního divadla Lucerna. Od roku 2003 je DON Tábor zřizováno Jihočeským krajem jako příspěvková organizace za účelem poskytování služeb oblasti kultury.

 

V návaznosti na úpravu zákona o osobních (GDPR) se veškeré informacemi o subjektech vkládají do databáze na základě souhlasu daného subjektu a to zcela dobrovolně. Tyto informace jsou veřejně dostupné.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.