DENIS BARDE

DENIS BARDE

kontakt:

Fr. Bílka 10, 370 07 České Budějovice
tel.: 702 064 572
e-mail: mila.roxy@icloud.com

GPS: 48.9527483N ,14.4743781E
Zobrazit na mapě

ateliér | práce se dřevem a kovem | inspirace středověkem |

Denis pochází ze Savojska, dlouhá léta se věnoval práci se dřevem a coby pasíř i s kovem. Po tesařské škole si ozkoušel práci v krovech historických staveb, např. i katedrál. Pak ho práce se dřevem vedla k restaurování. Díky tomu se mohl dotýkat spousty úžasných pokladů na jedinečných památkách – např. i nábytku nejslavnějších francouzských králů, anebo věcí z časů Napoleona Bonaparte na slavném zámku Fontainebleau. Jenže restaurování je velká řehole – je nutno zcela respektovat to, co už kdysi vymysleli a udělali mistři, kteří nábytek tvořili, tady není prostor pro volnou fantazii. A tak se Denis Barde vydal vlastní cestou – využil svou zkušenost a znalost mnoha jedinečných postupů i precizní řemeslo, a začal tvořit trojrozměrné reliéfní obrazy a další artefakty. To zvláště poté, co se s českou manželkou a dvěma dcerkami usadili v Českých Budějovicích. (Tady se před deseti lety setkal se zdejším malířem Miroslavem Konrádem. Nejen samostatně, ale i s ním nyní vystavuje). Ve své dílně Denis tvoří tajemné i lehce provokativní asambláže s motivy šupin a dalších ochranných pancířů zvířat i lidí, objevuje krásu a romantiku starých detailů v moderním industriálním prostředí, otevírá divákovu fantazii u palubních přístrojů letadel, průhledů do fantaskních světů, anebo zrcadel. V nich si obraz dotváří divák sám – výrazem své tváře. Vrací se k motivům času, trvání i pomíjivosti, kontrastům či dialogům dobra a zla, rebelsky řádí kytarou sršící energií, hold vzdává tomu, co potkává v jižních Čechách – renesanční psaníčková sgrafita na zámcích nebo barokní štíty na venkovských statcích. A prozrazuje i další zdroje své inspirace – Kelty, hudbu od nejstarší po současnou, anebo motorky. Však jeho životní cesta do Čech se před dvaceti odehrála právě v tomto stylu: tenkrát sem přijel na harleyi na heavy metalový koncert – tady potkal půvabnou dívku Milu, dnes už svou manželku.

( Francouz, který miluje i české Vánoce, prý přívětivé české lidi, kteří si umějí užít pěkný život i bez velkého bohatství, tvůrce, který originálně splétá vidění rodného Savojska a českého jihu. A ač se do Francie rád vrací mj. i kvůli tamním paštičkám, životnímu stylu a přírodě, doma se už cítí i tady. A svíčkovou nebo řízek prý už taky rád. )

Text: Mirka Bezrouková

 

V návaznosti na úpravu zákona o osobních (GDPR) se veškeré informacemi o subjektech vkládají do databáze na základě souhlasu daného subjektu a to zcela dobrovolně. Tyto informace jsou veřejně dostupné.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.