STÁTNÍ ZÁMEK VIMPERK

kontakt:

, Vimperk

www.zamek-vimperk.cz

GPS: 49.0544228N ,13.7718106E
Zobrazit na mapě

Muzeum Vimperska: muzejní expozice | historie knihtisku | workshop knihtisku v ceně vstupného |

Vimperk je město knihy — druhé město v Čechách, kde se knihy začaly tisknout. Právě ve Vimperku vytiskl Jan Alacraw už v roce 1484 dvě latinsky psané knihy a první český kalendář. V 19. století zde Johann Steinbrener od nuly vybudoval rozsáhlé knihtiskárny a jeho knihy doslova zaplavily svět. V druhé polovině 20. století ve Vimperku tiskly tiskárny Stráž významnou část československé knižní produkce a i nyní se ve Vimperku stále tiskne. Vimperk je také bránou Šumavy — městem, které od středověku střeží hrad, později přestavěný na zámek, který v předchozích letech prošel první etapou obnovy, jejíž výsledek si návštěvníci mohou prohlédnout od roku 2021. Od přelomu 50. a 60. let 20. století navíc na zámku sídlí muzeum, které se v roce 2021 dočkalo otevření zcela nových expozic. Jak souvisí vimperský zámek a jeho muzeum s knihou? Velice! Tradici knihtisku je věnována část muzejní expozice a můžete se v ní leccos dozvědět právě o Johannu Steinbrenerovi. V muzeu najdete produkty Steinbrenerových tiskáren i několik předmětů souvisejících s výrobou knihy — štočky, písmovku nebo třeba tiskařský stroj. V rámci DOA2022 si můžete přijít vyzkoušet, jak se na takovém tiskařském stroji tisklo. Tradice knihtisku inspirovala také Petra Čmerdu, zakladatele internetového nakladatelství Driftbooks, k uspořádání setkání šumavských autorů. Při návštěvě českých literárních festivalů ho totiž napadlo, že v jižních Čechách nic podobného neexistuje. Spolu s Janem Cempírkem pak vymysleli a za podpory Města Vimperk realizovali první ročník festivalu Šumava Litera. Ten se od počátku zaměřuje na propagaci a popularizaci regionální jihočeské, bavorské a hornorakouské literatury s důrazem na Šumavu. Představuje malé nakladatele, spisovatele spjaté se Šumavou nebo ty, kteří se ve svém díle Šumavy dotýkají. Šumava Litera je jedním z prostředků, díky kterým máme možnost poznat mimo jiné i problematické kapitoly společných dějin. Od roku 2019 jsou spolupořadateli festivalu také spolky Šumava Litera a Knihy über Grenze. Historicky první záštitu nad letošním 8. ročníkem festivalu převzal Tomáš Kafka, velvyslanec České republiky v Německu společně s prvním náměstkem hejtmana Jihočeského kraje Františkem Talířem. Šumava Litera není jen literárním festivalem. Doplňuje ji tzv. Šumava Litera Plus, což jsou kulturní, naučné a poznávací akce, které se neomezují jen na festivalový týden, ale členové spolku je organizují po celý rok.

Text: Mgr. Lucie Budirská, Tomáš Jiřička

Přijměte pozvání na 8. ročník literárního festivalu Šumava Litera. Pozor! Uskuteční se 14.—19. listopadu 2022 ve Vimperku. Letošním tématem jsou Tajemná a prokletá místa. Veškeré informace najdete na www.sumava-litera.cz.

Navštivte jednu ze současných tiskáren působících ve Vimperku. Zázemím novodobého moderního provozu tiskárny Akcent vás provede majitel Miloslav Batysta v neděli od 14.00.

 

V návaznosti na úpravu zákona o osobních (GDPR) se veškeré informacemi o subjektech vkládají do databáze na základě souhlasu daného subjektu a to zcela dobrovolně. Tyto informace jsou veřejně dostupné.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.