JIŘÍ HONISS

kontakt:

Opalice 11, 370 07 Kamenný Újezd - Opalice
tel.: 724 219 021
e-mail: honiss@volny.cz
podmalba.wz.cz

GPS: 48.8840428N ,14.4021408E
Zobrazit na mapě

podmalba | obrázky malované na rubovou stranu skla podle lidových motivů |

Obrázky vytvořené technikou podmalby se ve střední Evropě začaly objevovat v souvislosti s návštěvami významných poutních míst. Ty nejstarší dochované pocházejí z první poloviny 15. století z rakouského poutního místa Mariazell. K největšímu rozkvětu této techniky na českém území došlo především v druhé polovině 19. století, kdy při sklárnách v pohraničních oblastech vznikaly malířské dílny. Námětem typických lidových podmaleb byly téměř výhradně náboženské motivy – výjevy ze života Ježíše Krista a Panny Marie nebo postavy svatých. Obrázky nejprve malovali samotní skláři v hutích jako přivýdělek, s jejich rostoucí oblibou se pak mnohé dílny proměnily na manufaktury. Obrázky se prodávaly na poutích a staly se neodmyslitelnou součástí interiéru venkovských stavení. Česká lidová malba na skle je dodnes považována za jednu z nejvýznamnějších v Evropě.

Výtvarník Jiří Honiss, pro kterého se podmalba stala inspirací již v dětství, je původní profesí železničář. Technice podmalby na sklo se věnuje ve svém volném čase. Témata vycházející z lidové tradice zobrazuje osobitým stylem, přesto jeho autorský rukopis jasně odkazuje na historické tradice a náboženská témata. Jiří Honiss obdržel v roce 2015 cenu Ministerstva kultury Nositel tradice lidových řemesel za obor podmalba na skle a v roce 2018 Cenu hejtmana Jihočeského kraje za zachování a rozvoj lidových tradic.

Víte, že při vytváření podmalby je důležité začít tím, co je vpředu a poté až dobarvit další plochy a nakonec pozadí? Pokud chcete tuto techniku poznat blíže, navštivte Jiřího Honisse v jeho ateliéru nedaleko Kamenného Újezdu v obci Opalice.

 

V návaznosti na úpravu zákona o osobních (GDPR) se veškeré informacemi o subjektech vkládají do databáze na základě souhlasu daného subjektu a to zcela dobrovolně. Tyto informace jsou veřejně dostupné.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.