HRDĚJOVICKÁ KERAMIKA

kontakt:

Luční 80, 373 61 Hrdějovice
Zdeněk Malena
tel.: 702 161 881
e-mail: info@hrdejovickakeramika.cz
www.hrdejovickakeramika.cz

GPS: 49.0172764N ,14.4833433E
Zobrazit na mapě

řemeslné dílny | výroba tradiční jihočeské keramiky |

Historie výroby Hrdějovické keramiky sahá až do roku 1901, kdy Josef Štěpánek koupil od místního sedláka již zaběhnutou hrnčírnu. Hrdějovická keramika se rychle stala velmi oblíbenou a žádanou. Proto byl už v roce 1910 otevřen v Českých Budějovicích první samoobslužný obchod s hrdějovickým zbožím, které bylo z jižních Čech úspěšně exportováno i do zahraničí. Během 2. světové války se výroba soustředila především na válečné užitkové zboží. Z důvodu uzavření bechyňské keramické školy našel v Hrdějovicích na čas azyl i věhlasný výtvarník Bohumil Dobiáš starší, z jehož návrhů čerpala produkce keramiky i v pozdějších 50. letech. V době před znárodněním používala hrnčírna bratří Štěpánků nejlepší strojové vybavení a moderní technologické postupy, čímž oprávněně patřila

mezi evropskou špičku. Mezi největší úspěchy té doby můžeme zařadit zakázku velkých malovaných váz pro britskou královskou rodinu, které jsou dodnes ozdobou Buckinghamského paláce. Po roce 1949 zastavily mnohé hrnčírny v jižních Čechách svou činnost. 1. února 1950 vstoupili Josef a Karel Štěpánkovi do Družstva keramiků v Bechyni a výrob a pokračovala pod značkou výrobního družstva Jihotvar až do roku 1999. Od roku 1962, kdy se v Praze konala Světová výstava keramiky, zájem o keramiku rychle narůstal a pod rukama předních českých výtvarníků zde vznikala díla s vysokou uměleckou hodnotou. První odbytové problémy způsobil keramickému průmyslu až koncem 80. let import levného zboží z Asie. V roce 1999 koupila továrnu brněnská firma Mercaton Co., která po 14 letech činnosti zkrachovala. Zchátralý areál odkoupila následně obec. Provoz se podařilo znovu oživit až v roce 2016 novému majiteli Zdeňkovi Malenovi.

Zajímavou designovou novinkou současné produkce je spolupráce s francouzským designérem Baptistem Vandaelem, která je k prodeji pouze v Hrdějovicích, Praze a Paříži.

 

V návaznosti na úpravu zákona o osobních (GDPR) se veškeré informacemi o subjektech vkládají do databáze na základě souhlasu daného subjektu a to zcela dobrovolně. Tyto informace jsou veřejně dostupné.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.