DANIEL ČERNÝ

kontakt:

Blata (kujná huť, bývalý závod stará rašelina), 373 33 Hranice
tel.: 607 727 284
e-mail: dancerny@seznam.cz
www.danielcerny.cz

GPS: 48.8372306N ,14.8394631E
Zobrazit na mapě

ateliér | umělecké kovářství | kujná huť | za účasti dalších řemeslníků a výtvarníků – Miroslava Novotného, Jaroslava Effmerta a dalších |

Pokud si stejně jako my myslíte, že kovářskou huť Daniela Černého najdete bez GPS údajů a navigace, jste na velkém omylu. Naše první návštěva této kovárny v hlubokých Novohradských lesích se totiž neobešla bez toho, aniž bychom se po několika marných pokusech nalézt správnou cestu ztratili a volali o pomoc. Ten den pršelo, vše bylo v mlze a vidět bylo jen na pár metrů. Nakonec jsme se s Danielem Černým domluvili, že si nás na kraji lesa vyzvedne. Za pár minut se na lesní cestě vynořil dvoumetrový muž s koženou zástěrou a obrovským psem po svém boku. A jak jsme posléze zjistili, huť byla už nedaleko.

Kovářská huť vznikla na místě dílen, které byly původně využívány jako technické zázemí pro těžbu rašeliny v okolí. K objektu patří i depo a násep bývalé úzkokolejky, po které kdysi voli tahali vozíky s vytěženou rašelinou. Pod rukama zkušeného uměleckého kováře zde vznikají různá kování na dveře, mříže, ploty a kříže. „Vyučil jsem se jako kovář – podkovář v Hněvkovicích a ještě jako umělecký kovář a zámečník v Jihlavě. Při své práci používám tradiční kovářské postupy. Rád předávám dál své znalosti žákům, kteří ke mně chodí do huti na praxi,“ říká s úsměvem kovářský mistr. Mezi rozměrově největší díla, která kdy Daniel Černý se svým týmem realizoval, patří tzv. Mondra Brána, kterou vytvářel pro holandského zadavatele v roce 2007. Daniel Černý se pravidelně účastní výstav a různých kovářských setkání a sympozií. Dlouhodobě spolupracuje s Národním památkovým ústavem v Českých Budějovicích.

Upřesnění programu:

Hlavní dějství v této akce v naší dílně na Blatech pro veřejnost bude v sobotu. Organizátoři zvolili pro tento ročník za hlavní téma knihu. Jelikož v historii knihy se hojně využívalo kovářské práce ve spojení s jinými řemesly, rozhodli jsme se knihu vyrobit. Kniha bude vznikat v rukách českobudějovického výtvarníka a stálého účastníka Ateliérů Míry Novotného, jenž zastane práci s kůží. Připevnění listů, knižní vazby a jiného knihařského provedení proběhne pod vedením J. Halmové. Skleněné kameny budou z rukou skláře J. Effmerta. Práce kovolijecké, kovorytecké a taušírovací provedou žáci střední průmyslové školy šperkařské v Turnově. Práci kovotepeckou předvede kovář Jan Staněk z Bohumilic. Zástupců kovářského řemesla bude tento den přítomno velké množství , přesto bych chtěl upozornit ještě na jednoho našeho kovářského kolegu, který bude v průběhu dne klepat kosy i srpy. Jejím mistr Čenda Podhradský z Kamenice nad Lipou. Kdokoliv si přinese kosu, tak mu jí mistr naklepe nebo naučí, jak se klepe. V průběhu dne bude otevřeno a zpřístupněno lokomotivní depo stojící v těsném sousedstvím s naším depem. Prohlídky budou pod vedením Bohouše Daníčka a Matěje Šedivého. Depo sloužilo pro potřeby úzkorozchodové lesní dráhy pro těžbu dřeva a rašeliny. Dále bude možno vidět práci s orobincem a možná i ovčí vlnou. Mimo náš plán je možný sběr hub a naslouchání troubení jelenů. Toť asi zatím vše.

Zve Daniel Černý

 

V návaznosti na úpravu zákona o osobních (GDPR) se veškeré informacemi o subjektech vkládají do databáze na základě souhlasu daného subjektu a to zcela dobrovolně. Tyto informace jsou veřejně dostupné.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.