Panská 8, 370 01 České Budějovice
tel.: 603 370 258
e-mail: jindriska.palenska@gmail.com
www.amorfium.art
Facebook / Instagram
GPS: 48.9772439N ,14.4716669E
Zobrazit na mapě
ateliér & návrh a výroba originálních odlévaných šperků z drahých kovů a kamenů & ukázka procesu tvorby od voskových modelů, přes výrobu formy až po zpracování odlitků k finálnímu šperku
Šperkařství patří mezi stará tradiční řemesla. Už pravěcí lidé se zdobili peřím, kostmi, zuby, pazourky, mušlemi a nebo drobnými drahokamy. Jejich šperky byly jednoduché – a to jak svojí konstrukcí, tak materiálově. Jejich účelem bylo především chránit svého nositele a přinášet mu štěstí. Symbolizovaly postavení jednotlivce ve společnosti a ukazovaly sílu osoby, která je nosila. Starověcí šperkaři pracovali s drahokamy (ametystem, karneolem, zeleným živcem, tyrkysem a lapisem lazuli), které obvykle zasazovali do zlata nebo stříbra. Ve středověku nosila nejzdobnější a nejdražší šperky šlechta a duchovenstvo a za vhodné byly považovány pouze určité typy ozdob. Chudí lidé šperky nevlastnili. V době renesance vyvinuli šperkaři nové techniky broušení drahých kamenů, které nahradily jednoduché zpracování leštěných vzorů oblíbených ve středověku. V 17. a 18. století došlo k velké proměně designu šperků. Technologické zpracování a rozmach světového obchodu rozšířily nabídku drahých kovů a kamenů. Šperk začal být chápán jako pevná součást módy. Dalším významným mezníkem v historii designu a výroby šperků bylo období na přelomu 19. a 20. století, kdy svět přírody inspiroval vznik nového slohu – secese. Dnešní podoba šperků vychází z návrhů, které vznikaly v průběhu 20. století a to především pro jejich nadčasovost a možnost kombinace s mnoha různými styly. Šperkařství je řemeslo, které se v rodinách povětšinou dědí. I Jindřiška Pálenská, zakladatelka šperkařského ateliéru Amorfium, pochází z umělecké rodiny. Její dědeček Paul Otrel se narodil na Moravě a vyučil se zlatníkem. Se svojí druhou ženou v roce 1968 emigroval do Německa. Usadil se ve městě zlatníků a klenotníků, v Pfhorzheimu, a rychle se uchytil v oboru. Učil jako mistr v tamní zlatnické škole a věnoval se návrhům a výrobě šperků. Paul Otrel zemřel v Německu v roce 2021. Jindřiška Pálenská se rozhodla v rodinné tradici pokračovat. Vystudovala v Turnově Umělecko-průmyslovou školu obor zlatnictví a stříbrnictví, kde se učila šperky navrhovat i vyrábět. V počátcích své tvorby se věnovala čistě geometrickým tvarům, které doplňovala nebroušenými minerály. V současné době se zaměřuje na minimalistický šperk. Nejraději pracuje metodou odlévání ztraceného vosku. Její šperky jsou charakteristické viditelnými stopami ručního opracování a inspirací v přírodě. Vyrábí také šperky podle původních dědečkových návrhů. Ateliér Jindřišky Pálenské najdete v Českých Budějovicích v Panské ulici.
V návaznosti na úpravu zákona o osobních (GDPR) se veškeré informacemi o subjektech vkládají do databáze na základě souhlasu daného subjektu a to zcela dobrovolně. Tyto informace jsou veřejně dostupné.