MĚSTSKÉ MUZEUM BLATNÁ

kontakt:

Náměstí Míru 212, 388 01 Blatná
tel.: 605 061 161
e-mail: muzeum@ckvb.cz
www.ckvb.cz

GPS: 49.4245453N ,13.8816947E
Zobrazit na mapě

muzeum | MUZEUM VŠEMI SMYSLY – stálá expozice: historie Blatenska od pravěku po současnost | Miro Švolík – výstava fotografií v městském muzeu Blatná v rámci 17. Blatenského festivalu, jehož tématem bylo letos "Proti proudu" | celý víkend bude vstup do muzea zdarma |

Muzeum Blatná

Blatenské muzeum vzniklo v roce 1922 společně s Okresním muzejním spolkem. Do čela této instituce byl jmenován ředitel měšťanské školy, regionální archeolog Josef Siblík, který věnoval své bohaté archeologické sbírky muzeu. Největší přírůstek předmětů zaznamenalo muzeum v prvních letech své existence. Tehdy získalo především předměty archeologické a folkloristické povahy. V poválečných letech byla sbírka doplňována už v menší míře. K obnovení systematické sbírkotvorné činnosti, která probíhá dodnes, došlo opět až v 70. letech. Dnešní Městské muzeum Blatná se zaměřuje především na regionální historii a kulturu. V roce 2020 byla otevřena poslední část nově vybudované stálé expozice MUZEUM VŠEMI SMYSLY, která mapuje dějiny Blatenska od pravěku až do současnosti. Výstava je doplněna interaktivními prvky a na své si zde přijdou především děti. Aby si návštěvník užil návštěvu stálé expozice naplno, nestačí se pouze dívat. Musí si spoustu věcí osahat, přičichnout, či poslechnout. Oproti jiným muzeím zde platí pravidlo „Dotýkat se povoleno“ neboli „Pokud neotevřete, nenajdete". Moderní expozice je doplněna prostřednictvím webové aplikace o muzejní kvíz, který posouvá zdejší expozici na další úroveň tím, že řešitel je zábavnou formou motivován k mnohem hlubšímu přemýšlení o zdejších artefaktech, a tudíž i o zdejší historii. Při své honbě za pokladem odhalí mnohé tajné skrýše a zjistí více o minulosti města Blatné a okolí. Výsledkem je to, že si pak odnese ve své paměti mnohem více informací, než kdyby jen v tichosti přihlížel a pročítal texty na panelech a popiskách. Za tuto expozici získalo letos muzeum zvláštní ocenění v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2020.

Blatenský fotofestival

Tento festival byl poprvé uspořádán blatenským fotoklubem KAMFO v roce 2006 a to jako oslava 50. výročí jeho založení. Tehdy jej realizoval fotoklub KAMFO v čele s fotografkou Kamilou Berndorffovou sice s minimem prostředků, ale zato s velkým nadšením pro věc. Od roku 2012 pořádá festival Kulturní Plantáž Blatná (dřívější Centrum kultury a vzdělávání Blatná), a to i nadále s pomocí fotoklubu KAMFO. Nadšení organizátorům vydrželo a Blatenský fotofestival si po dobu své existence získal přízeň pro svoji nezaměnitelnou atmosféru a kvalitní dramaturgii. Od začátku festivalu jsou do malého jihočeského města zváni ti nejlepší z oboru a nabízí se jak vystavujícím, tak i veřejnosti zajímavý dvoudenní program. Na návštěvníky festivalu čeká okolo 10 výstav od více než 30 autorů, a to jak v galerijních, tak i v netradičních prostorách. Dvoudenní pouť po výstavách s moderátorem Honzou Flaškou doplňuje živá hudba, přednášky či Ozvěny Fotojatek. Z přihlášek vybírá odborná porota cca 25 fotografů, kteří v rámci Otevřené scény představí svoje soubory na vyhlášené téma. Do Otevřené scény se může přihlásit kdokoliv, a to na webových stránkách www.fotofestival.cz. Uzávěrka ročníku je každoročně vždy na konci června.

 

V návaznosti na úpravu zákona o osobních (GDPR) se veškeré informacemi o subjektech vkládají do databáze na základě souhlasu daného subjektu a to zcela dobrovolně. Tyto informace jsou veřejně dostupné.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.