NIKA BRUNOVÁ - TICHÉ SVĚTLO

NIKA BRUNOVÁ - TICHÉ SVĚTLO

Výstava Tiché světlo fotografky Niky Brunové vychází z jejího dlouholetého zájmu o propojení výtvarného umění, tance a obývaného prostoru nahlíženého skrze médium černobílé fotografie. Prezentovaný triptych funguje jako vizuální báseň, která svým charakterem reaguje na výjimečnou architekturu tiskárny Karmášek navrženou architektem Ivanem Kroupou.
Do centra pozornosti vstupuje téma křehkosti – její podoby, hranice a zlomy. Křehkost samotná v sobě zahrnuje jistou dichotomii. Co je křehké může být zároveň pevné, podobně jako sklo nebo kámen. Zatímco od kamene očekáváme tvrdost, jeho pukliny a zlomy nám prozrazují určitou hranici jeho materiálové́ pevnosti. Vedle toho lidské́ tělo vystavené́ náročným podmínkám, často překračuje očekávané́ hranice své́ křehkosti. Exponovaná podoba těla v tanci je pak toho přímým důkazem.
Právě tanec vybízí k úvahám, jakým způsobem se prostřednictvím svého těla otevíráme světu? Kde se nachází pomyslná hranice naší křehkosti? Francouzský filozof Jean-Louise Chrétien ve své knize Fragilité (2017) vnímá křehkost jako „místo, kde bojujeme, abychom naplnili svou lidskost v pravdě a spravedlnosti.“ Je jakýmsi zlomem, který nám umožňuje nahlédnout další horizont našeho poznání.

Vernisáž výstavy 8. října od 18:00
Součástí výstavy bude v den zahájení taneční performance Sabiny Bočkové a Matthewa Rogerse vytvořená přímo pro prostor Tiskárny Karmášek a hudební vystoupení Beaty Hlavenkové.

Kurátorka výstavy: Petra Lexová

Technická spolupráce na výstavě: Jakub Šimek, Petr Janský, Ján Mýtny ml.

Pořadatel: Jihočeský kraj, Alšova jihočeská galerie

Výstava potrvá do 30. listopadu 2021

 

V návaznosti na úpravu zákona o osobních (GDPR) se veškeré informacemi o subjektech vkládají do databáze na základě souhlasu daného subjektu a to zcela dobrovolně. Tyto informace jsou veřejně dostupné.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.