SPOLKOVÝ DŮM SLAVONICE

kontakt:

Na Potoku 629, 378 81 Slavonice
Mgr. Olga Žampová
tel.: 602 571 087
e-mail: sdslavonice@gmail.com
www.spolkovydum.slavonice.cz

GPS: 48.9972881N ,15.3504911E
Zobrazit na mapě

architektura & upcyklace – workshopy & výstava nominovaných na Českou cenu za architekturu 2023

Spolkový dům ve Slavonicích funguje v současné době jako vzdělávací, komunitní a společenské centrum. Historie domu sahá až do roku 1932, kdy byl postaven německými obyvateli, kteří byli o pár let později nuceně odsunuti. Je němým svědkem časů, ve kterých se odehrála dramata 20. století: německo-české soužití v průběhu první republiky, válečné a poválečné útěky, návraty, vyhnání a dosídlení, pohraniční izolace za tzv. „železnou oponou“. V průběhu let 1932–1984 sloužil dům a jeho sál jako společenské zázemí města, kulturní dům, později i jako promítací kinosál. Od osmdesátých let byl nevyužívaný a postupně chátral. Dům zachránila iniciativa místních obyvatel, členů místního občanského sdružení, kteří chátrající objekt od města v roce 2005 koupili a následně i získali dotaci na jeho obnovu. V roce 2009 byla architektonická studie plánované přestavby domu oceněna Hlávkovou nadací. V letech 2012–2013 proběhla podle projektu architektů Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha (ateliér OV-A) rozsáhlá rekonstrukce. V červnu 2013 byl tento projekt vybrán na světový festival architektury do Londýna. Dům byl po přestavbě otevřen na podzim v roce 2013. Jeho nadčasově pojatá rekonstrukce sklízí ocenění na domácí i mezinárodní scéně. Mezi nejvýznamnější úspěchy patří nominace na prestižní mezinárodní cenu Miese van der Rohe v roce 2015. Dům vlastní a provozuje obecně prospěšná společnost Spolkový dům Slavonice, kterou od jejího založení vede Olga Žampová, která se svým týmem připravuje ve Spolkovém domě celoroční program – přednášky, workshopy, besedy, výstavy a další kulturní akce. Vytváří také zázemí pro místní spolky a pro výtvarníky. V termínu Dnů otevřených ateliérů zve Olga Žampová na výstavu nominovaných staveb na Českou cenu za architektu pro rok 2023, která se zde koná již po sedmé. K vidění budou nominovaná díla České ceny za architekturu 2023 společně s realizací, která letos na nominačním večeru získala cenu předsedy Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila.Česká cena za architekturu je soutěžní přehlídka, jejímž vyhlašovatelem je Česká komora architektů. Cílem je propagace kvalitních výsledků práce etablovaných i začínajících architektů směrem k veřejnosti, a to nejen z hlediska jejich estetické a technické kvality, ale především v souvislostech jejich vzniku, vztahu k okolí a společenského přínosu. Hlavním účelem přehlídky je pokrytí co nejširšího spektra prací, a tak díla nejsou hodnocena v rámci jednotlivých kategorií, ale uděluje se jedna hlavní cena. Přihlášená díla posuzuje mezinárodní sedmičlenná porota. ČCA je celoroční aktivita, jejíž významnou částí jsou výstavy v regionech.

Všechny nominované stavby si můžete prohlédnout na výstavě ve Spolkovém domě ve Slavonicích. Na Českou cenu za architekturu 2023 je ze staveb nacházejících se v jižních Čechách nominována rekonstrukce Stodoly na Šumavě od BYRÓ architekti, která bude v termínu DOA výjimečně otevřena veřejnosti.

 

V návaznosti na úpravu zákona o osobních (GDPR) se veškeré informacemi o subjektech vkládají do databáze na základě souhlasu daného subjektu a to zcela dobrovolně. Tyto informace jsou veřejně dostupné.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.