MĚSTSKÉ MUZEUM A GALERIE DAČICE

kontakt:

Havlíčkovo náměstí 85/1, 380 01 Dačice
Mgr. Martin Rychlík
tel.: 384 422 493
e-mail: muzeum@muzeumdacice.cz
www.muzeumdacice.cz

GPS: 49.0796014N ,15.4316486E
Zobrazit na mapě

muzeum a galerie & stálé expozice muzea: Historie a národopis Dačicka & První kostka cukru na světě & galerijní expozice: Výběr z grafické tvorby Maxe Švabinského, Malíři Vysočiny & výstava: Petr Vlach: CESTY důvěrné (vstupné zdarma) - v neděli od 14.00 komentovaná prohlídka výstavy

Město Dačice se může pyšnit jedním světovým unikátem – právě zde byla roku 1841 vynalezena první kostka cukru na světě. Tradice výroby cukru byla na Dačicku založena již roku 1829, kdy vznikl v nedalekém Kostelním Vydří na panství Karla Maxmiliána Dalberga první řepný cukrovar moderního typu v západní části Habsburské monarchie. Skvělý podnikatelský záměr však ztroskotal na přírodních podmínkách regionu. Roku 1833 se zpracování cukru přeneslo do Dačic na Palackého náměstí, kde díky Františku Grebnerovi vznikla rafinerie na zpracování třtinového cukru. Na jaře roku 1840 dostala rafinerie nového ředitele – Jakuba Kryštofa Rada. Ten sem i se svou manželkou Julianou přišel z Vídně a byl to právě on, kdo stál za největší slávou výroby cukru v Dačicích. Pod jeho vedením došlo k rozšíření výrobních prostor a pořízení nových strojů. Dačickým cukrem se sladilo na jihozápadní Moravě, v jižních a východních Čechách a také v rakouském pohraničí či přímo ve Vídni. K lepšímu využití některých výrobků rafinerie zřídil Rad v Dačicích výrobnu cukrovinek, kterou vedla jeho žena Juliana, jež pravděpodobně stála za vznikem první kostky cukru. Cukr se vyráběl ve formě homolí, klobouků či bochníků. Nepraktické tvary se špatně balily, při převozu došlo snadno k poškození a při sekání vznikal odpad v podobě drobtového cukru. Právě s problémy spojenými se sekáním cukrových homolí souvisí vynález cukru kostkového. Když se totiž jednoho srpnového dne roku 1841 paní Juliana zranila při sekání cukrové homole, obrátila se na svého muže a další úředníky dačické rafinerie, aby problém s tvarem vyřešili. Ještě téhož roku na podzim Rad zhotovil lis na výrobu kostek. Dne 23. ledna 1843 mu bylo dvorskou kanceláří ve Vídni uděleno privilegium k výrobě kostkového cukru. Na podzim roku 1843 začali v dačické rafinerii vyrábět kostkový cukr i pro trh. Poprvé se objevil také ve Vídni pod názvem „čajový cukr“. Balíček obsahující 250 kostek vážil jednu libru a prodával se za 50 krejcarů. Patent na výrobu kostek záhy zakoupilo Prusko, Sasko, Bavorsko, Švýcarsko a Anglie. Zdokonalenou formu Radova vynálezu používají rafinerie cukru na celém světě dodnes.

Text: Mgr. Martin Rychlík, Mgr. Markéta Hojková

 

V návaznosti na úpravu zákona o osobních (GDPR) se veškeré informacemi o subjektech vkládají do databáze na základě souhlasu daného subjektu a to zcela dobrovolně. Tyto informace jsou veřejně dostupné.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.